Witaj na naszym blogu

Zamieszczamy tutaj aktualności oraz informacje dla naszych pacjentów

Zapraszmy do lektury

Leczenie przezroczystymi nakładkami Invisalign® w Zamościu

Leczenie Systemem Invisalign® to proces noszenia zestawu przezroczystych, zdejmowanych nakładek, które stopniowo prostują zęby. Bez zamków, drutów i bez ograniczeń, które związane są z metalowymi aparatami ortodontycznymi.

W przeciwieństwie do nakładek innych marek przezroczyste nakładki Invisalign® są wykonane z opatentowanego termoplastycznego materiału smarttrack™, który zapewnia większą wygodę i lepsze dopasowanie. Oprócz tego nakładki Invisalign® mają kształt dostosowany do linii dziąseł, co poprawia komfort i wygląd. Jest to najbardziej zaawansowany system przezroczystych nakładek na świecie, bazujący na ponad dwóch dekadach innowacji, który z powodzeniem zastosowano do poprawienia ponad 16 milionów uśmiechów na całym świecie, w tym 4.5 miliona uśmiechów u nastolatków
Ta zaawansowana technologia ułatwia bardziej przewidywalne przemieszczanie zębów i może skrócić czas leczenia o nawet 50%.
Nakładki nie mają żadnych drutów ani zamków, więc nie trzeba na nowo uczyć się, jak myć i nitkować zęby. A oprócz tego nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw.

W jaki sposób leczenie Systemem Invisalign® wyprostuje moje zęby?
Leczenie Systemem Invisalign® rozpoczyna się od konsultacji z przeszkolonym lekarzem Invisalign®. Lekarz Invisalign® ocenia uśmiech i tworzy szczegółowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb, cyfrowy plan leczenia, który opisuje stopniową transformację Twojego uśmiechu. Gdy zaakceptujesz plan, powstaje projekt przezroczystych nakładek Invisalign®, które oddziałują odpowiednimi siłami w odpowiednich miejscach we właściwym czasie zgodnie z twoim planem leczenia. Następnie lekarz Invisalign® nadzoruje wszystkie etapy leczenia i śledzi jego postępy oraz dba o prawidłowe dopasowanie nakładek.
Aby uzyskać najlepsze wyniki, nakładki Invisalign należy nosić przez 20 do 22 godzin dziennie i wyjmować je tylko przed jedzeniem, piciem, myciem i nitkowaniem zębów. Nakładki zmieniasz co 1–2 tygodnie (o częstotliwości zmian na nowe nakładki poinformuje cię lekarz Invisalign® – okres noszenia jednego zestawu nakładek może się różnić w zależności od indywidualnego planu leczenia).
Lekarz Invisalign® zaleci też najprawdopodobniej kontrolne badanie stomatologiczne i czyszczenie zębów przed rozpoczęciem leczenia, aby uzyskać pewność, że twoje zęby i dziąsła są w doskonałym stanie i uniknąć niepotrzebnych zagrożeń.
Przezroczyste nakładki Invisalign® są praktycznie niewidoczne – większość osób prawdopodobnie nawet nie zauważy, że je nosisz dzięki czemu leczenie Systemem Invisalign® płynnie dopasuje się do Twojego stylu życia. Nakładki można zdejmować przed jedzeniem, piciem, aby myć i nitkować zęby oraz podczas specjalnych okazji takich jak ślub, rozmowa kwalifikacyjna, podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej lub aby zagrać na instrumencie. Nakładki nie mają metalowych zamków i drutów, które mogą podrażniać jamę ustną lub pęknąć.
Leczenie Systemem Invisalign® może być doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dorosłych, jak i nastolatków. Nasze innowacje i osiągnięcia technologiczne umożliwiają naprawę niemalże wszystkich wad ustawienia zębów i zgryzu, od prostych po złożone. A dzięki dyskretnemu niebieskiemu punktowi na zewnętrznej powierzchni nakładek dla nastolatków rodzice mogą mieć pewność, że ich dorastające dziecko nosi przezroczyste nakładki przez zalecany czas.
Leczenie Systemem Invisalign®, w przypadku niektórych pacjentów, może wymagać zastosowania zaczepów SmartForce™, czyli niewielkich elementów w kolorze zęba, które lekarz Invisalign® przymocuje do Twoich zębów przed rozpoczęciem leczenia lub w jego trakcie i usunie je, gdy przestaną być potrzebne.
Elementy te działają jak uchwyty, na które delikatnie naciskają nakładki, aby przemieszczać zęby z odpowiednią siłą. Oprócz tego zaczepy umożliwiają uzyskanie złożonych przemieszczeń zębów bez konieczności stosowania klasycznego aparatu ortodontycznego. Przezroczyste nakładki Invisalign® są dokładnie i ściśle dopasowane do zaczepów, dzięki czemu są one niemal niewidoczne.
Czy leczenie Systemem Invisalign® jest bolesne?
Podczas leczenia Systemem Invisalign® zęby przemieszczają się dzięki oddziaływaniu delikatnych, stałych sił, jednak niektóre osoby mogą odczuwać krótkotrwały dyskomfort przez pierwsze kilka dni noszenia nowego zestawu nakładek. Zazwyczaj pacjenci opisują to uczucie jako „nacisk” i jest to zjawisko normalne – to znak, że przezroczyste nakładki Invisalign® działają i transformują uśmiech pacjenta.
Czy przezroczyste nakładki Invisalign® wpływają na sposób mówienia?
Język może potrzebować kilku dni na przyzwyczajenie się do obecności nakładek Invisalign® w ustach i w tym okresie możesz lekko seplenić. Jednak seplenienie powinno szybko ustąpić.
Czy podczas noszenia nakładek można żuć gumę?
Nie, ponieważ guma przylepia się do nakładek Invisalign®. Zalecamy zdejmowanie nakładek przed wszystkimi posiłkami i przekąskami, w tym przed żuciem gumy.
Czy nakładki mogą się zsunąć podczas snu?
Niezależnie od wykonywanej czynności (np. Snu, rozmowy, śmiechu itp.), prawdopodobieństwo zsunięcia się nakładek jest znikome: przezroczyste nakładki Invisalign® są zaprojektowane tak, aby ściśle przylegać do zębów, więc nie warto się tym przejmować.

Uzupełnienie braków zębowych- Implanty

Implant to sztuczny korzeń zęba zbudowany z biozgodnego tytanu, który jest wprowadzany do kości szczęki lub żuchwy w celu zastąpienia brakującego zęba.
Korzyści implantologii to: naturalny wygląd i funkcjonalność, poprawa jakości życia, poprawa estetyki uśmiechu, utrzymanie kształtu twarzy, ochrona przed utratą kości szczęki lub żuchwy.
Kryteria kwalifikacji do zabiegu implantologicznego to: dobra ogólna kondycja zdrowotna, wystarczająca ilość kości w miejscu, gdzie ma być wszczepiony implant, brak chorób dziąseł, brak uzależnień od tytoniu lub alkoholu.
Istnieje kilka powodów, dla których implant zęba może być wstawiony. Stosowany jest on jako zamiennik brakującego zęba . Przywraca estetykę uśmiechu oraz możliwość gryzienia pokarmów; spowalnia zanik kości szczęk oraz wpływa na jej jakość.
Innym powodem wszczepienia implantu zęba jest zapewnienie stabilności i wsparcia dla protetyki stomatologicznej, takiej jak mosty lub protezy. Bez takiego wsparcia protezy te mogą stać się luźne i niewygodne w noszeniu.
Ogólnie rzecz biorąc, implanty zębów mogą znacznie poprawić zdrowie jamy ustnej i zapewnić długoterminowe rozwiązania dla brakujących lub uszkodzonych zębów.
W zależności od sytuacji implanty umożliwiają odbudowę jednego lub kilku lub brakujących zębów, a nawet pełnego łuku zębowego.
Często wykorzystuje się implanty zębowe przy bezzębiu. Jeżeli cała szczęka jest pozbawiona uzębienia, umieszcza się w niej kilka implantów, które stanowią stabilne punkty zakotwiczenia łuków ze sztucznymi zębami.
W porównaniu z innymi możliwościami leczenia braków zębowych takimi jak mosty, protezy częściowe lub całkowite, implant i jego korona niweluje konieczność szlifowania sąsiednich, naturalnych zębów.
We wszystkich przypadkach użycie implantów skutkuje znaczną poprawą jakości życia i pewności siebie.
Implanty wraz z odbudową protetyczną wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby.

Przy wszczepianiu implantu stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu może pojawić się niewielki dyskomfort, który można łatwo złagodzić lekami przeciwbólowymi.
Cały proces leczenia implantologicznego może trwać od kilku miesięcy do roku, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Należy mieć świadomość, że istnieje ryzyko odrzucenia implantu przez organizm. Jednakże, ryzyko to jest niskie, a stosowane materiały są zwykle bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Co więcej, nie wszyscy pacjenci są odpowiedni kandydaci do zabiegu implantologicznego. Wymagane są specjalne kryteria kwalifikacji, a lekarz dentysta może odradzić zabieg w przypadku pacjentów, którzy nie spełniają tych kryteriów.

Implanty wymagają regularnej higieny jamy ustnej, w tym regularnego szczotkowania i nitkowania. Pacjenci z implantami powinni regularnie odwiedzać dentystę w celu przeprowadzenia kontroli.

Poprawa estetyki uśmiechu w stomatologii Dentiq Zamość – Bonding, licówki

Oba zabiegi poprawiają estetykę uśmiechu. W naszym gabinecie zabiegi te wykonuje Dr Katarzyna Palikot-Michniak.
Aby podjąć decyzję który zabieg dla nas będzie bardziej odpowiedni należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty.
Zabieg bondingu polega na naniesieniu cienkiej warstwy materiału kompozytowego na powierzchnię zęba. Dzięki temu można ukryć niedoskonałości uśmiechu: uzupełnić ukruszenie zęba, zmienić kształt zęba, ukryć przerwy między zębami, zmienić kolor zębów. Jednak można powiedzieć że są to mniej zauważalne zmiany a zabieg można polecić pacjentom o mniejszych problemach natury estetycznej.
Zabieg bondingu jest mało inwazyjny- nie niszczy powierzchni zęba. Jest także zabiegiem odwracalnym. Można go wykonać na jednej wizycie. Trwałość zabiegu szacuje się na maksymalnie 4-5 lat.
Na całkowitą zmianę uśmiechu pozwalają licówki ceramiczne które mają postać cienkich nakładek na zęby. Licówki tak jak bonding mogą zamaskować niedoskonałości naszego uśmiechu zmieniając kolor i kształt zębów. Jednak w tym wypadku nie występuje problem dobrania materiału do koloru i struktury pozostałych zębów.
Przygotowanie zębów pod licówki ceramiczne wymaga oszlifowania powierzchni zęba- zabieg ten jest bardziej inwazyjny i nie jest odwracalny. Musi być powtarzany.
Licówki to zabieg bardziej złożony i wykonywany jest we współpracy z laboratorium protetycznym co wymaga umówienia kilku wizyt.
Największą zaletą licówek jest ich trwałość która może wynosić od 10 do 15 lat oraz bardzo widoczny efekt estetyczny.
Dzięki współpracy z laboratorium protetycznym jesteśmy w stanie przygotować wstępny projekt nakładek, zasymulować efekt końcowy i zaprezentować go pacjentowi w postaci wstępnych nakładek na zęby.
Inną możliwością jest wykonanie symulacji komputerowej. Na zdjęciu twarzy wykonanym w naszym gabinecie lekarz za pomocą odpowiedniego oprogramowania może przygotować kilka wizualizacji nowego uśmiechu zmieniając kształt i kolor zębów. Efekt może być zaprezentowany praktycznie w trybie rzeczywistym na ekranie komputera.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w gabinecie Dentiq

W naszym gabinecie lekarze wykonują zabiegi leczenia kanałowego pod mikroskopem marki Carl Zeiss.

Leczenie pod mikroskopem to wiele zalet dla pacjenta.
Pozwala ono znacznie skrócić czas trwania zabiegu (w niektórych przypadkach może on zostać przeprowadzony podczas jednej wizyty) oraz podnieść jego precyzję i skuteczność (mikroskop może powiększyć pole operacyjne aż dwudziestopięciokrotnie)

Urządzenie to jest ogromną pomocą dla lekarza, który może odnaleźć wszystkie kanały, a następnie je precyzyjnie wyczyścić oraz wypełnić.
O użyciu mikroskopu w trakcie leczenia decyduje lekarz.

Wskazaniem do skorzystania z mikroskopu w leczeniu endodontycznym są:
– wszystkie przypadki nieodwracalnego zapalenia miazgi
– udrażnianie wąskich, trudnych do zlokalizowania, zobliterowanych i zakrzywionych kanałów
– uszkodzenie kanału korzeniowego, np. jego perforacja.
– usuniecie z kanału fragmentu złamanego narzędzia endodontycznego
– ponowne leczenie kanałowe tzn. re-endo
– leczenie kanałowe zębów z niezakończonym rozwojem korzeni
– diagnostyka złamań korzenia i pęknięć dna komory zębów wielokorzeniowych
Zabieg z użyciem mikroskopu przeprowadzany jest w pozycji leżącej, co znacząco poprawia komfort pacjenta a jednocześnie pozwala lekarzowi na swobodny dostęp do objętego leczeniem zęba.
Podczas zabiegu leczony ząb jest izolowany od pozostałych za pomocą koferdamu. Unika się w ten sposób ryzyka przedostania się bakterii ze śliny do kanałów.

Zadzwoń do nas lub odwiedź nas!

Jesteśmy w centrum Zamościa - naprzeciwko galerii Twierdza